Vintercuppen 2016/2017

 

Resultater for Vintercup, klik her Opdateret den 28. februar 2017

 

Dato Arrangør Skov Vintercup Mødested/afmærkning Bad  Tidtagning Resultat Mellemtider
5. november KOK Marielund   Bøgelund, Bramdrupskovvej 40, Kolding x SI Klik her  
12. november Melfar Hindsgavlhalvøen Ja Naturcenter Hindsgavl, Galsklintvej 2, Middelfart   EMIT Klik her  
19. november FROS Houens Odde   Afm. Houens Odde/Kolding Landevej   EMIT  Klik her  
19. november DOF Ungdomskurser   U1 Esbjerg / U2 endnu ikke bestemt        
26. november Snab Søndermarksskoven Ja Granhytten, Søndermarksskolen, Vejle   SI  Klik her Klik her
3. december FROS Julefidusløb   Fros klubhus, indbydelse udsendes        
10. december HTF Starup Hede   Se HTF hjemmeside        
7. januar Snab Vejle Nørreskov   Klubhus, Vejle Stadion, Roms Hule, Vejle x SI    
14. januar Gorm Engelsholm Ja P-plads Engelsholm Slot   EMIT  Klik her  Klik her
14. januar DOF DOF Akademiet   Midtfyn / Ringe        
21. januar KOK Hoppeshuse Ja Afm. fra Tværford/Ødisvej   SI Klik her  
21. januar DOF Ungdomskurser   U1 SNAB / U2 endnu ikke bestemt        
28. januar                
29. januar KOK Fidusløb Nej Indbydelse udsendes x      
4. februar Fros Hannerup Ja Klubhuset, Hannerup Engvej 1C, Fredericia x EMIT  Klik her  
11. februar Gorm Jelling Skov   Abrahamsens Gård, Skovgade 27C, Jelling x EMIT    
18. februar Melfar Skovgården   Karlskovvej 35, Vejlbyskov, 5500 Middelfart   EMIT  Klik her  
25. februar Snab Haraldskær Ja Skibetvej ?   SI Klik her   Klik her
4. marts Ledig Evt. en sprint?            
4. marts DOF Ungdomskurser   U1 OK West / U2 endnu ikke bestemt        

 

 

  

REGLER FOR VINTERCUP I TREKANTKLUBBERNE :

  1. For at deltage i vintercuppen skal man være medlem i én af de fem trekantklubber.
  2. Vintercupppen består af 6 løb, hvoraf man skal opnå point i 4 for at kunne vinde en klasse. (Skulle det være nødvendigt at aflyse et løb pga. vejret, kan et andet træningsløb udpeges til Vintercup). Ved point lighed efter 4 løb vinder den, der har flest 1. pladser.
  3. Der gives 100 point til bedste løber fra en af trekantklubberne (klassevinder). Andre løbere får 100 point minus det antal minutter (påbegyndte), som man er efter klassevinderen.
  4. Der kan ikke tages point fra én klasse til en anden.
  5. På alle fem baner er der en dame- og en herrerække.

 

Kolding Orienterings Klub | Bramdrup Skovvej 40 | 6000 Kolding

Kolding Orienterings Klub | Bramdrup Skovvej 40 | 6000 Kolding